Historie

Úplně na začátku jsme byli parta patnáctiletých kluků, kteří se znali ze školy a kteří záhy zjistili, že je to srdcem táhne do přírody a k trampingu. Už od začátku nás také hodně oslovovala trampská muzika, hlavně Ryvolovky, Hop-Tropáci a písničky, které nás učili Mildovi rodiče (členové již zaniklé T.O. Hejkal). Byly mezi nimi i písničky, které napsali jejich kamarádi z vandrů Milan „Red“ Šebek, Jiří „George“ Jelínek a další. Všichni jsme se učili hrát na kytary.

Tehdy jsme také občas navštěvovali různé festivaly FCT a právě na jednom takovém festivalu, na Olešnické kytce v roce 1994, jsme pojali nápad, že bychom na něm za rok mohli vystoupit jako kapela. V té době jsme také přemýšleli nad založením trampské osady. Situace se nakonec vyvinula tak, že trampská kapela i osada vznikla zhruba ve stejnou dobu – v dubnu 1995. Podle jedné z našich oblíbených písniček jsme si dali název „FALEŠNÁ KARTA“ a jako znak jsme vymysleli eso s utrženým rohem ovinuté hadem. Zakládající členové osady i kapely byli totožní: Milan „Milda“ Dvořák, Vlastimil „Vlasťák“ Libra a Petr „Želva“ Krhounek. První oficiální vystoupení trampské kapely Falešná karta se opravdu uskutečnilo, jak jsme se rok předtím rozhodli, na 10. ročníku festivalu Olešnická kytka v červnu 1995. Zpívali jsme písničky již zmíněných Reda a Georgeho. Tento festiválek je soutěžní (hlasují diváci) a nám se hned při tomto našem prvním vystoupení stala fantastická věc – vyhráli jsme. Neumíte si ani představit, jakou vzpruhu znamená pro začínající kapelu takový úspěch.

Červen 1996 První vystoupení kapely Falešná karta na 10. ročníku Olešnické kytky …a zároveň zakládající členové T.O. Falešná karta – zleva: Želva, Vlasťák a Milda.

Čas plynul dál ve znamení občasných vandrů, potlachů, sem tam hraní na menších festiválcích, po hospodách a na trampských bálech. Na trampských bálech jsme zpočátku hrávali jako hosté spřátelené kapely Jantar, postupem času jsme si už troufli odehrát celý bál sami. Našim prvním trampským bálem, který jsme si, s pomocí kamarádů, už samostatně organizovali byl v prosinci roku 1995 „Mikulášský bál“ ve Víru. Tímto bálem započala tradice prosincových Vírských mikulášských bálů Falešné karty (od roku 2001 přibyl navíc k večernímu bálu i odpolední trampský festiválek „Vírský sumec“), která trvá dodnes.

V roce 1997 přišly velké změny. Tento rok s námi přestal jezdit a hrávat Želva a tak jsme byli nuceni hledat pro kapelu nového basistu. Od té doby až do roku 2001 jsme měli basisty „externí“ (Olda Krikl (1997-1999) a Vítek „Peny“ Novák (1999 – 2001)).

Červen 1998 Zkoušení před 12. Olešnickou kytkou. Zleva: Lenin, Číra, Olda Krikl, Milda a Vlasťák

Květen 1999 Falešná karta na trampském festivalu v Horním Jelení. Zleva: Peny, Číra, Milda a Vlasťák

V roce 1997 jsme také do osady , a po určitém čase i do kapely, přijali Zdeňka „Číru“ Jirčíka, kterého jsme poznali už o rok dříve na Olešnické kytce (ve frontě na pivo). S příchodem Číry se nám úplně změnil život. Začali jsme jezdit ven každý víkend – akce stíhala akci – na potlachy a setkání trampů, festivaly, trampské bály, narozeniny, vandry, hraní po hospodách atd. po celé republice. Začali jsme také také pravidelně, vždy v září, pořádat výroční oheň naší osady. Osadním flekem se stal lom „Hradisko“ nad Rožnou, který jsme, po mnoha dnech tvrdé dřiny, uvedli do potlachuschopného stavu.

Následovalo přijetí nových členů do naší osady. V roce 1998 to byl Pavel „Halíř“ Drobný, který ale náš náročný život vydržel jen jeden rok, a v roce 1999 pak Petr „Hodnej Peťa“ Sýkora.

V roce 1999 byly založeny další „Falešňácké“ tradice – pravidelný každoroční prázdninový týden na vodě zvaný „Falešná voda“ a pravidelný lednový víkend s lyžemi-běžkami a ovarem zvaný „Falešný lyže“.

T.O. Falešná karta – 2001 Zleva: Číra, Milda, Hodnej Peťa a Vlasťák

V roce 2001, kdy v naší kapele opět vyvstal tradiční problém se sháněním basisty, a my jsme nějaký čas vystupovali jen ve trojici, začali jsme učit na kontrabas Pavla „Jima“ Macháčka, který s námi již nějaký čas jezdil po akcích a hrával na sejšnech na kytaru. Po nacvičení písniček začal vystupovat s naší kapelou a ještě ten rok byl přijat i do osady.

Trampská kapela Falešná karta – 2002 Zleva: Jim, Vlasťák, Milda a Číra

T.O. Falešná karta – 2003 Hodnej Peťa, Vlasťák, Milda, Jim a Číra

Rok 2003 byl pro naši kapelu ve znamení velkého úspěchu – zisku divácké Trampské porty v Ústí nad Labem a pro naši osadu byl ve znamení organizačních starostí se spolupořádáním 10. Československého potlachu.

Na podzim roku 2003 došlo k dalším důležitým událostem. Milda se oženil a Vlasťák odjel na 5 měsíců na zkušenou do USA. Po dobu Vlasťákovy nepřítomnosti s naší kapelou hrával host Martin „Švorcák“ Škrobák (Banjo gang).

Trampská kapela Falešná karta – 2003, po zisku Porty Zleva: Jim, Číra, Vlasťák a Milda

Rok 2004 přinesl další velký úspěch. Podařilo se nám probojovat až do finále prestižní soutěže o krtečky na největším FCT festivalu Zahrada, kde se nám za poněkud pohnutých okolností podařilo obsadit se 497 hlasy nádherné čtvrté místo. Vysvětlíme ty „pohnuté okolnosti“ – Jima den před Zahradou schvátila nemoc, byl odvezen do nemocnice a soutěžní vystoupení s námi odehrál Radek – basista Lístku, se kterým jsme písničky nacvičili těsně před vystoupením. V tomto roce jsme absolvovali mnoho dalších krásných vystoupení, např. na Slunovratu, Klimkovickém kytarobití, Trampské notě, FTP ve Skaličce, Bystřickém banju a spoustě dalších.

Na jaře roku 2005 odešel z Falešné karty na vlastní přání Číra. Zbytek kapely se rozhodl pokračovat dál ve třech. Přišel další úspěch v podobě probojování do celostátního finále Porty 2005 a opět celá řada pěkných vystoupení, např. na Horáckém džbánku, na Olešnické kytce a dalších. Také jsme rádi přijali nabídku po pořadatelů Mohelnického dostavníku aby v rámci tohoto festivalu byl zapálen náš 10. výroční oheň.

Od března do června roku 2006 vyrazil Vlasťák opět na zkušenou do světa. V této době proběhla dvě vystoupení na kterých nám opět vypomohl Švorcák. V letech 2006 až 2008 již bylo vystoupení méně než v předešlých letech. Na konci roku 2008 odešel z kapely i osady na vlastní přání Jim, který už delší dobu zjišťoval, že ho trampská muzika a trampské akce nenaplňují.

Milda a Vlasťák se rozhodli přizvat na počátku roku 2009 do kapely mladé kluky, zapálené muzikanty a trampy, Vratislava „Vráťu“ Blažka a Tomáše „Čáru“ Volšeho, se kterými se již delší dobu potkávali na vandrech, vodách a trampských muzikantských akcích. Do osady byli Vráťa s Čárou přijati na 15. výročním ohni v září 2010.

Trampská kapela Falešná karta – 2009 Zleva: Milda, Vráťa, Vlasťák a Čára

Současnost:

Trampská kapela Falešná karta se pravidelně účastní velkých (Porta, Mohelnický dostavník…) i menších (Olešnická kytka, Trampská nota, Bystřické banjo…) festivalů, koncertů a občas i odehraje trampský bál. Máme rádi sejšny a tak téměř každé vystoupení naší kapely končí sejšnem.

Současná sestava kapely Falešná karta:

  • Milan „Milda“ Dvořák – kytara, zpěv
  • Vlastimil „Vlasťák“ Libra – kytara, zpěv
  • Tomáš „Čára“ Volše – kytara, zpěv
  • Vratislav „Vráťa“ Blažek – kontrabas, zpěv

Trampská osada Falešná karta každoročně pořádá své tradiční akce – Falešný lyže, Falešnou vodu, Výroční oheň a Vírského sumce s Mikulášským trampským bálem. Mezitím jezdíme na vody, na vandry, na různá setkání trampů a další spoustu akcí.

Současná sestava T. O. Falešná karta:

  • Milan „Milda“ Dvořák
  • Vlastimil „Vlasťák“ Libra
  • Petr „Hodnej Peťa“ Sýkora
  • Tomáš „Čára“ Volše
  • Vratislav „Vráťa“ Blažek