Co pořádáme

T.O. Falešná karta každoročně pořádá tyto akce:

Mikulášský trampský bál T.O. Falešná karta & trampský festival Vírský sumec

Mikulášský bál je nejstarší akce, kterou pořádáme – ten první v roce 1995 byl vůbec prvním bálem, který Falešná karta kdy odehrála. Mikulášský bál má standardní průběh – Na pódiu hrajeme asi tak od 19.30 do 2.30, pak se všichni co mají hudební nástroje slezou pod pódiem a hraje se dál až do nedělního dopoledne. Pak uklízíme sál a jedeme domů dospávat. Od roku 2001 předchází bálu trampský festiválek „Vírský sumec“ na kterém si už za dobu jeho existence zahrálo mnoho kapel z absolutní trampské špičky (Ozvěna, Chrpa, Tempo di vlak, Lístek, Přístav, F.T.Prim…a další). Kapely, které hrají na Vírském sumci obvykle zůstávají i na bál, takže bálové hraní na pódiu se už mnohokrát zvrhlo v sejšn. Můžete zde také ochutnat věci, které nikde jinde na světě neochutnáte, například Falešňákovici. Někteří z nás si do Víru ani neberou spacák.

 


Výroční oheň T.O. Falešná karta

Výročnímu ohni T.O. Falešná karta patří vždycky poslední víkend v září. Koná se na našem osadním fleku „Hradisko“ u Rožné. Průběh bývá vždycky podobný. Prakticky celý víkend se hudební nástroje nezastaví. Páteční večer se hraje a zpívá v hotelu „Hájek“, v sobotu přes den se zpívá u malého ohně. Kolem 14.00 se odehrávají Vlasťákovy „vypečené“ soutěže a pak se zase hraje u malého ohně. Kolem 19.30 je zapálena slavnostní hranice a na zapálení navazuje oficiální program ve kterém se střídá rozdávání placek za vítězství v odpoledních soutěžích s hudební soutěží kapel a jednotlivců s duety. Po skončení oficiální části přichází část neoficiální, ve které se hraje, zpívá, povídá a pije pivečko až do rána.

 


Falešná voda

Na přelomu července a srpna vyráží Falešná karta,společně s mnoha dalšími kamarády každoročně na vodu. Není to obyčejná voda, nýbrž voda „falešná“. Falešná voda má svá nepsaná pravidla – po celou dobu plavby se soutěží o tradiční placky pro „Největšího cvakálka“ (pro posádku, která se nejvíckrát „cvakne“) a „Největšího norka“ (největšího alkoholika výpravy). V minulosti jsme z mladické nerozvážnosti udělovali ještě placku pro „Největšího nealkoholika“. Tu jsme se ale rozhodli po čase zrušit, protože nepít na vodě není přece žádná zásluha, natož aby si takový člověk ještě zasloužil uznání a krásnou placku. Další specialitkou Falešné vody jsou „mlsy“, které někteří účastníci specielně míchají z tajných ingrediencí do kanystrů a které pak při soulodích kolují mezi osazenstvem. Protože jsme muzikanti, patří samozřejmě všechny večery u ohňů ve všemožných vodáckých kempech a vodáckých hospodách a stáncích trampské písničce.

 


Falešný lyže

V roce 2000 nás tišnovští kamarádi Kabar a Minda pozvali jen tak si zahrát a zalyžovat na jejich „Mlén“ na Křižánkách. Nám se tam zalíbilo, akci jsme za rok zopakovali, pak zase…a tak vznikla tradice Falešných lyží. Sobotní den jsme si původně zpestřovali přípravou a degustací ovaru, tůrou na lyžích, sranda soutěžemi o placky a taky komickými převleky. Večer se samozřejmě hrálo jako o život. V roce 2005 ale Kabar s Mindou „Mlén“ prodali, čímž jsme přišli o tradiční základnu. Rozhodli jsme se tedy Falešný lyže přitvrdit a pojmout je jako klasickej vandr na lyžích se všema báglama a hudebníma nástrojema na zádech a se spaním pod širákem. Sobotní večer hráváme vždy v nějaké hospůdce.